Reklama
Reklama

Komentarze

2
Z
ZeigeistHisStory 🏹 Łowca
3 tygodnie temu

Drogi Anatolu. Gdy ksiądz Ludwig Skowronek wysuwał ten postulat, Górny Śląsk należał w 100% do Rzeszy Niemieckiej, więc de facto chciał on zwiększyć niezależność regionu poprzez jego autonomię.

0

Zglos komentarz

A
Anatoliusz 🌟 Padawan
3 tygodnie temu

Należał do partii Centrum(która potem poparła Hitlera). W czasie gdy on chciał niemieckiego Śląska, Polacy, tacy jak Korfanty czy Rymer robili wszystko, by Śląsk przypadł Polsce. Papistowscy kapłani ,tacy jak Skowronek z ambon namawiali ludność śląską do pozostania w Reichu.

-1

Zglos komentarz

Z
ZeigeistHisStory 🏹 Łowca
3 tygodnie temu

Od dnia o którym mówimy do tego "później" minęło 15 lat. Partia Centrum poparła Hitlera w 1933 roku, gdy ksiądz Skowronek od dawna był na politycznej i duszpasterskiej emeryturze (rok później zmarł). Swoją drogą, Korfanty również należał przez jakiś czas do partii Centrum. Wracając do Skowronka, po...

Od dnia o którym mówimy do tego "później" minęło 15 lat. Partia Centrum poparła Hitlera w 1933 roku, gdy ksiądz Skowronek od dawna był na politycznej i duszpasterskiej emeryturze (rok później zmarł). Swoją drogą, Korfanty również należał przez jakiś czas do partii Centrum. Wracając do Skowronka, po ostatecznym podziale Górnego Śląska w 1922 roku, gdy jego parafia w Bogucicach znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej lojalnie współpracował z polskimi władzami, mimo że osobiście deklarował narodowość niemiecką.

0

Zglos komentarz

Z
ZeigeistHisStory 🏹 Łowca
3 tygodnie temu

Nie prowadził działalności sabotażowej ani antypolskiej ag*tacji. Współpracował z nową polską administracją oraz nowo powstałą diecezją katowicką. Po 1922 roku ks. Skowronek niemal całkowicie wycofał się z aktywności politycznej. Skupił się wyłącznie na pracy duszpasterskiej, charytatywnej i rozbudo...

Nie prowadził działalności sabotażowej ani antypolskiej ag*tacji. Współpracował z nową polską administracją oraz nowo powstałą diecezją katowicką. Po 1922 roku ks. Skowronek niemal całkowicie wycofał się z aktywności politycznej. Skupił się wyłącznie na pracy duszpasterskiej, charytatywnej i rozbudowie lokalnej infrastruktury medycznej w Bogucicach. W Bogucicach pozostał aż do 1931 roku, ciesząc się ogromnym szacunkiem zarówno polskojęzycznych, jak i niemieckojęzycznych mieszkańców.

0

Zglos komentarz

K
kwinto29 🏹 Łowca
3 tygodnie temu

no cóż, jaki region tacy patroni...

0

Zglos komentarz

Reklama